Kaolínový důl ORTY

Autor: Holfi <velogauce@centrum.cz>, Téma: Akce, Vydáno dne: 25. 10. 2007

 Doby, kdy jsem najížděl km na silničce pro zvýšení rychlosti a kondice, jsou již dávno dobou minulou. Dnes se na kole (mém VeloGauči) hlavně kochám a poznávám zajímavé lokality, které jsem dříve jenom profrčel. Najednou zjišťujete co je okolo zajímavých míst. Jedním z takovýchto míst je kaolínový důl ORTY. Přestože je vlastně jen několik málo km od ČB, neměl sem ani tušení, že takové místo existuje.
 Díky kamarádovi Petrovi (jackomolo) , se kterým jsem se poznal prostřednictvím lehokola, poznávám tento důl. Petr bydlí na Hluboké a asi jako snad každý kluk, prošmejdil komplet své okolí a návštěva bývalého dolu určitě patřila k velkému dětskému dobrodružství.
I vydali jsme se jednoho říjnového odpoledne směrem na Hrdějovice,Borek a Hosín, protože mezi těmito obcemi se ORTY nachází. Trasu celého výletu najdete tady.
Když jedete z Borku směrem na Hosín, přijedete k lesíku, za lesíkem zahnete vlevo na cestu a asi po 300 m se dostanete nad vchod do dolu.

Na fotkách vidíte, že je tam ochrané zábradlí, přímo nad vchodem.

  

Vchod do dolu a kompletní mapa.
 

No a pak už vyrážíme nahlédnout dovnitř. Protože sme neměli s sebou pořádné vybavení, více méně jenom nakukujem. Na svícení máme jenom diodová světla z kol a ty nějaké velké osvětlení chodeb nedokážou. Vlezli sme dovnitř, prošli pár metrů a vracíme se ven. Není ani tak důležité prolézat chodby i když by se tam možná pár zajímavostí našlo, ale to že sme tam byli. Tato návštěva podnítila zájem se něco o tomto místě dozvědět a o tom asi výlety za poznáním jsou.

 Fotogalerie