Koloběžky

Autor: <>, Téma: Koloběžky, Vydáno dne: 17. 10. 2007

Ačkoliv se jedná o stránky zaměřené především na lehokola,nedá mi,abych sem napsal článek o koloběžkách.






Koloběžka je zábavný dopravní prostředek, který se skládá ze dvou kol spojených místem pro stání.Kola bývají různého průměru,od 28” vpředu a 20” vzadu nebo koly o stejném průměru. Na předním kole jsou přidělány řidítka,kterými se koloběžka ovládá.Samozřejmostí jsou i brzdy.

Historie a vznik a vývoj koloběžkového sportu v Česku


Základy a impulsy ke vzniku současné podoby koloběhu v České republice vznikly na přelomu šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století. Tehdy poměrně úspěšně fungoval koloběžkový sport pod záštitou SSM. V letech 68 až 82 se jezdila soutěž nazývaná stejně jako dnes ROLLO LIGA. Její systém byl podobný a dal základ současné podobě celorepublikové soutěže. V roce 1982 dochází k přerušení soutěže (Rollo ligy) a tím i úpadku celého koloběžkového sportu.

K oživení dochází v roce 1988, kdy se konají první závody na Masarykově okruhu v Brně.

Pevný základ a defacto i právní rámec dostává koloběžkový sport 30. 3. 1994, kdy jsou na Ministerstvu Vnitra ČR zaregistrovány stanovy ČESKÉHO SVAZU KOLOBĚHU - ČSK.

Vzniká první svazová struktura, přihlašují se noví členové, kluby a velká část těch, kteří se věnovali koloběhu v 70. letech. Svaz vydává soutěžní řád České Rollo ligy - celorepublikové soutěže a Pravidla koloběhu. Do roku 1998 se pohybuje počet členů svazu okolo 80 - 100. V roce 1998 dochází k prvním významnějším mezinárodním kontaktům a ČSK spoluzakládá mezinárodní koloběžkovou asociaci IKSA. (Internacional kicksled and scooter association www.iksaworld.com)

Počet členů svazu stále mírně stoupá, zvyšuje se kvalita pořádaných závodů (Rollo Ligy) a na území Česka se jezdí i jiné svazem monitorované závody.
Od r. 1999 je oficiálně pořádána mezinárodní soutěž koloběžkářů - Eurocup. V roce 2001 ČSK ve spolupráci Plzeňským klubem koloběhu pořádá historicky 1. Mistrovství Evropy. Reprezentantům České republiky se podařilo během mistrovství získat kompletní sadu medailí (ženy zlato, muži stříbro a bronz).

Počátek roku 2002 přináší další pokrok, 27. února byl Český svaz koloběhu přijat za přidruženého člena ČSTV. Tato událost definitivě přiřadila koloběh mezi oficiálně uznávané sporty a otvírá nové možnosti rozvoje.

Tento impuls dává koloběžkovému dění novou dynamiku. Rozvíjí se regionální závody, stoupá počet členů ČSK, přicházejí mladí talentovaní sportovci a kvalita sportovních výkonů stále stoupá. Česká Rollo liga se stala skutečnou nejvyšší koloběžkovou soutěží Česka.

Vzrostl i zájem sdělovacích prostředků o koloběžkové dění. Reportáže z některých závodů vysílala v hlavní zpravodajské relaci ČT 1 i TV Nova.

Zájem regionálních televizí, celorepublikových i regionálních rádií, novin a časopisů, upoutávací kampaně k jednotlivým kolům Rollo ligy, to vše provází v současnosti koloběh.

V 80-tých letech sice koloběžky trochu upadly do postranní díky nástupu skateboardů a kolečkových bruslí.Ale v dnešní době se tato tradice opět vrátila a koloběžky se opět staly velmi populární.Pokud tedy sháníte netradiční dopravní prostředek,mohu koloběžku jen doporučit.Já vlastním dvě ,jednu terénní a jednu silniční viz galerie.Na koloběžce se výborně trénuje odrazová noha na běžky a in-line.Asi největšími fandy tohoto sportu z mého pohledu jsou Finové,sám jsem se o tom přesvědčil na vlastní oči při služební cestě ve Finsku.Tolik majitelů koloběžek jsem nikde jinde neviděl.Jezdí na nich dokonce i v zimě,místo kol prostě nandají speciálně upravené běžky a jedou.

A proč si tedy pořídit kolobrndu?
Nejen tedy kvůli trénování odrazové nohy, ale také protože koloběžku vždy pohání jen vaše nohy, díky dobrým jízdním vlastnostem však není problém uhánět průměrnou rychlostí přes 20 kilometrů za hodinu. Po rovině lze jet snadno okolo 25 km/h, závodníci jezdí i 35 km/h. Z kopce se rozjede i přes 85 km/h! Do prudkých stoupání zase přirozeně vyjedete a netočíte zběsile nohama ve šlapkách jako na kole, často s menší účinností a rychlostí než na koloběžce.


Tak proč je prostě nezkusit!!!!

Zde je pár odkazů:

http://www.kickbike.cz/
http://www.magicwheel.co.uk/
http://www.tretroller.de/
http://www.kolobka.cz/index.php